Učíce, učíme se (16 hodin) - Poděbrady

Dvoudenní cyklus seminářů - pondělí, úterý vždy od 9.00 do 16.00 (časy mohou být upraveny po vzájemné dohodě na semináři).

Cyklus seminářů je akreditovaný a lze jej hradit ze šablon.

Vzdělávací program je koncipován s cílem podpořit osobnostně sociální a profesní růst pedagogických pracovníků v oblasti matematické gramotnosti. Účastníci získají nové podněty pro výuku matematiky na základní škole a na konkrétních příkladech zjistí, jak matematika vyučovaná od zkušenosti k pojmu přispívá k osobnostnímu a sociálnímu rozvoji jak dětí, tak učitelů. Vyzkouší si, jak lze v matematice uchopit klíčová aritmetická i geometrická témata tak, aby děti matematika bavila. 

Je určen:

a) učitelům 1. i 2. stupně, kteří se chtějí seznámit se způsobem výuky od zkušenosti k pojmu (VOBS dle prof. Hejného), chtějí získat úvodní vhled do problematiky a kladou si otázky: V čem je to jiné? Proč se o metodě nyní tak mluví? Co jiného nabízí oproti tomu, co již dělám? Budou umět děti "normálně" počítat? Udělají přijímací zkoušky? a mnohé další. 

b) učitelům, kteří již matematická prostředí znají a chtějí poznat, kde prostředí začínají a kam směřují

c) učitelům, kteří se chtějí na konkrétních úlohách seznámit s tím, jak tento způsob výuky přispívá k rozvoji matematického myšlení

d) učitelům, kteří si chtějí vyzkoušet, jak lze v matematice uchopit aritmetická i geometrická témata tak, aby děti matematika bavila.

Zaměříme se na význam matematických prostředí pro rozvoj tvořivosti a intelektu dětí.  Na to, co pomáhá budovat dobré porozumění číslům a číselným operacím, porozumění geometrickým pojmům. Jak děti získávají zkušenosti a komunikují o nich běžným jazykem, ze kterého přirozenou cestou vyplyne jazyk matematický. Vše bude ilustrováno na konkrétních příkladech z praxe.

e) učitelům, kteří cítí potřebu diskuse nad koncepcí a konkrétními školními situacemi

Budeme diskutovat roli učitele, která se výrazně proměňuje. Položíme si otázky, jak lze docílit komunikace ve třídě tak, aby byly aktivní především děti, nikoli učitel, jak proměnit vztah mezi učitelem a dětmi ve vztah partnerský na základě přirozené autority. Jak vytvořit ve svých třídách tvůrčí klima plné důvěry a vzájemné spolupráce., při vědomí, že role učitele je hlavně motivační a organizační. Budeme diskutovat problémy při dosavadní výuce, situace, ke kterým dochází při každodenní učitelské praxi, organizaci vyučovacích hodin.

Program:

Účastníci naše semináře navštěvují opakovaně (děkujeme), takže se nám nejvíce osvědčil program, ve kterém si  sami volí téma

1. vzhledem k věku svých žáků,

2. vzhledem ke svým zkušenostem,

3. vzhledem k tomu, co již absolvovali.

V každém bloku poběží současně 2 témata. Navíc praxe ukázala, jak je užitečné, když se vzájemně propojí různé skupiny. Zde se totiž může poučit začátečník od pokročilého, učitel prvního stupně od učitele stupně druhého a naopak. Jeden zjistí, na čem může stavět, jiný si připomene, jak to bylo těžké, když sám začínal. Vzájemně si můžeme poradit, inspirovat se. Proto kurz realizujeme v duchu vzájemného propojení a obohacování.

míst (volných/celkem)
3/18
uzávěrka přihlášek
18.04.2019
cena
3200,- Kč